Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej

title border

Tenisowe Centrum Wiedzy

Rozpoczynam przygodę z tenisem

Rozpoczynając swoją przygodę z tenisem ziemnym warto zadać sobie pytanie jak bardzo chcę się zaangażować w jego uprawianie. Od tego powinniśmy uzależniać zaspokajanie pierwszych potrzeb sprzętowych. Nie musimy od razu stawiać na najwyższą półkę cenową.

Jak grać w tenisa? 6 wskazówek

Jak grać w tenisa, by był to owocny, efektywny oraz bezpieczny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu? Przedstawiamy kilka użytecznych wskazówek dla osób na różnym poziomie zaawansowania tej gry.

Zasady gry w tenisa ziemnego. Poradnik dla początkujących

Jakie są podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego? Przedstawiamy zebrane w jednym miejscu najważniejsze założenia tej dyscypliny. Nasz poradnik dedykujemy osobom, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z trenowaniem lub oglądaniem meczów tenisa ziemnego.

Jak liczyć punkty w tenisie ziemnym? To nie jest takie trudne!

Na pierwszy rzut oka liczenie punktów w tenisie może wydawać się bardzo skomplikowane, w końcu w żadnym innym sporcie nie jest stosowany taki system punktacji. To jednak tylko pozory. Wystarczy poświęcić trochę czasu na jego poznanie, aby stał się on zrozumiały i oczywisty. Wyjaśniamy najważniejsze zasady, ile gemów na set, ile jest setów w tenisie, co to tie break tenis itd.?

Najważniejszy sprzęt sportowy początkującego tenisisty

Tenis to sport, który wymaga już na wstępnie zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt do gry. Należy zauważyć, że właściwie dobrana rakieta czy buty mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój umiejętności gracza. Właśnie z tego powodu warto zadbać o odpowiedni wybór. Podpowiadamy w jaki sprzęt sportowy powinien zaopatrzyć się każdy początkujący tenisista.

Jaką rakietę do tenisa wybrać?

Rakieta tenisowa to najważniejsze narzędzie każdego gracza, jego broń na korcie. Przy wyborze kierujemy się kilkoma kryteriami, przede wszystkim naszym wiekiem i poziomem doświadczenia. Zwracamy uwagę na specyfikację, a szczególnie na wagę, wielkość główki oraz balans. Bardziej zaawansowani gracze sprawdzają sztywność oraz siłę naciągu, którą oczywiście można modyfikować przy kolejnej wymianie.

Rozmiar rączki rakiety tenisowej - jak zmierzyć?

Rozmiar rączki rakiety(z ang. Grip) określany jest jako obwód rękojeści. Producenci rakiet używają dwóch systemów oznaczeń, Amerykańskiego wyrażanego w calach oraz Europejskiego wyrażanego w cyfrach od 0 do 5. Aby poprawnie dobrać rozmiar Gripu rakiety do rozmiaru dłoni można wykonać prosty pomiar.

Jakie piłki do tenisa wybrać?

Zarówno sprzęt, jak i strój odgrywają ogromną rolę podczas treningów i meczy. Odpowiednio dobrana rakieta, piłka i buty przystosowane do danej nawierzchni wpływają bardzo pozytywnie na styl graczy, poprawiają ich umiejętności, pozwalają lepiej kontrolować lot piłki czy uderzenia, a ponadto minimalizują ryzyko wystąpienia kontuzji i po prostu zapewniają lepszą zabawę. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą piłkę do tenisa.

Jak wybrać najlepsze buty do tenisa?

Obuwie do tenisa, podobnie jak sprzęt do gry, powinniśmy wybierać bardzo uważanie i biorąc pod uwagę pewne aspekty, w tym wypadku ? rodzaje podeszw oraz dopasowanie butów do stóp. Tenis jest bardzo wymagającą dyscypliną sportu i może powodować liczne kontuzje, dlatego też należy odpowiednio zadbać o wygodę i ochronę stóp.

Odzież tenisowa - komfort i estetyka

Tenisa uprawiamy praktycznie cały rok. Latem, przy wysokich temperaturach potrzebujemy odpowiedniego odprowadzania wilgoci, zimą utrzymania właściwej ciepłoty ciała. Niezwykle ważne, aby ubrać się stosownie do warunków jakie panują na korcie. Liderzy w produkcji odzieży sportowej oferują szeroką gamę strojów, które pomogą nam maksymalizować komfort w czasie gry w tenisa ziemnego.

Rakiety tenisowe dla dzieci - jak wybrać odpowiedni model?

Tenis to wprost doskonały sport nie tylko dla dorosłych, ale także i dla dzieci, nawet tych najmłodszych. Pierwsze treningi i rozgrywki zapewniają właściwy rozwój fizyczny na najwyższym poziomie, ale i dobrą zabawę oraz kontakt z rówieśnikami. Gra w tenisa to świetnie spędzony czas wolny, podczas którego dziecko zdobywa nowe umiejętności, poznaje przyjaciół i łapie sportowego bakcyla na całe życie.

Jak wybrać odpowiednie zajęcia tenisowe dla dziecka?

Tenis ziemny stał się w ostatnich latach sportem niezwykle popularnym, a na fali sukcesów polskich sportowców, spotykamy coraz więcej osób chętnych do gry. Są wśród nich dorośli i dzieci. Dla najmłodszych organizuje się specjalne szkółki tenisowe, które wprowadzają w świat tego niegdyś elitarnego, a dziś o wiele bardziej przystępnego sportu.

Gdzie brać lekcje tenisa - czy można samemu nauczyć się grać?

Tenis ziemny to ogólnorozwojowy sport, który znakomicie wpływa na zdrowie i kondycję, ale i jest to bardzo przyjemna gra towarzyska, która pomaga zrelaksować się po ciężkim tygodniu pracy. Jak najłatwiej opanować grę w tenisa? Czy szkoła tenisa ziemnego to dobry pomysł? Czy można nauczyć się grać samemu?

Zalety gry w tenisa ziemnego

Tenis ziemny to obecnie jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce. Coraz więcej osób śledzi turniejowe rozgrywki, gra rekreacyjnie i zapisuje swoje dzieci na zajęcia dodatkowe. Tenis jest bardzo wszechstronnym sportem - można go trenować w hali lub na zewnątrz, z partnerem lub samemu. Regularne treningi mają niezwykły wpływ na ciało i umysł człowieka. Podpowiadamy, dlaczego warto zacząć regularnie grać w tenisa ziemnego.

Na co zwrócić uwagę kupując rakietę tenisową?

Podczas zakupu rakiety tenisowej należy brać pod uwagę wiele parametrów, które wpływają na właściwości sprzętu. Właściwości zaś oddziałują na styl naszej gry i jej jakość. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując rakietę.

Jak często powinno się grać w tenisa?

Regularne ćwiczenia są niezwykle istotne, zwłaszcza gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z grą w tenisa. Kluczowe jest ustalenie takiej liczby godzin w tygodniu, aby trening rzeczywiście pozwalał rozwinąć swoje umiejętności, a jednocześnie aby nie powodował kontuzji i nie osłabiał mięśni w skutek przetrenowania. Ile powinno się trenować, aby osiągnąć najlepszy rezultat? O czym warto jeszcze pamiętać?

Jaka nawierzchnia kortu będzie dla Ciebie idealna?

Wyróżnia się trzy podstawowe typy nawierzchni kortów tenisowych, a każda z nich posiada inne właściwości. Rodzaj kortu tenisowego ma wpływ na wiele elementów gry, takich jak odbicie piłki i szybkość. Należy także zauważyć, że różnice występują między grą w hali oraz na wolnym powietrzu, sporo zależy od panującej temperatury. Ciśnienie w piłce zmienia się, co za tym idzie zmieniają się jej właściwości.

Najpopularniejsze urazy i sposoby radzenia sobie z nimi

Gra w tenisa poddaje ludzkie ciało dużemu obciążeniu. Zwykle bywa tak, że jedna ze stron jest bardziej obciążona niż ta druga – jest to spowodowane jednostronnością tenisa. Właśnie z tego powodu należy zadbać o zachowanie równowagi pomiędzy lewą a prawą stronę, a także między przodem i tyłem tułowia. Jakie urazy są najczęstsze i jak sobie z nimi radzić? Czy takie przedmioty jak opaska na łokieć tenisisty może pomóc z problemem?

Tenis ziemny - ile można spalić kalorii?

Tenis ziemny to obecnie jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce - wszystko za sprawą naszych zawodników, w tym przede wszystkim Igi Świątek, która odnosi kolejne sukcesy w turniejach WTA, którego rankingu jest liderką. Coraz więcej osób zaczyna się interesować tenisem. Wiele z nich zastanawia się jednak nad bardzo prozaicznymi sprawami, takimi jak: czy grając w tenisa można schudnąć; czym jest kondycja fizyczna; dlaczego mówi się, że sport to zdrowie; czy gra w tenisa jest naprawdę dla każdego; ile kalorii spala się podczas jednego treningu?

Tenis ziemny - świetny sposób na poprawę kondycji

Dobra kondycja fizyczna jest niezwykle ważna w życiu. Pozwala ona nie tylko na efektywne uprawianie sportu oraz osiąganie w nim sukcesów, ale kondycja jest również pomocna podczas najzwyklejszych codziennych czynności. Stan kondycji można określić biorąc pod uwagę to, jak organizm reaguje na aktywność fizyczną - jeśli po przejściu kilkuset metrów czy wejściu na 4 piętro łapie zadyszka, pojawia się ból nóg lub występują inne problemy - nad kondycją należy popracować. Jak poprawić kondycję? Jaki wpływ na nią ma tenis ziemny? Jakie ćwiczenia na poprawę kondycji fizycznej warto stosować?

Nawadnianie a tenis ziemny - kiedy i ile pić w czasie gry?

Przygotowanie do treningu to nie tylko udanie się na kort, przebranie w odpowiedni strój i buty, ale również zadbanie o właściwe nawodnienie organizmu. Dzięki kontroli jego stanu osiągniemy dobre wyniki w każdej dyscyplinie sportowej, bez niego nie tylko zabraknie nam sił, ale również narazimy się na kontuzję. Zaczynamy jeszcze przed planowanym treningiem.

Gdzie kupować sprzęt do tenisa - czy marka ma znaczenie?

Od pewnego czasu możemy się cieszyć coraz to większymi sukcesami naszych tenisistów na arenie międzynarodowej. Przekłada się to bezpośrednio na rosnące zainteresowanie tym sportem. Przybywa kortów, na rynku jest więcej sprzętu – odzieży i akcesoriów, których używamy w czasie gry w tenisa ziemnego. Znaleźć je można przede wszystkim w wyspecjalizowanych sklepach, gdzie możemy również zasięgnąć cennej opinii eksperta.

Pozdrawiamy,
Zespół DoTenisa.pl