

Jak przygotować się fizycznie do gry w tenisa?
20.10.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem lub wracają do tenisa po latach muszą najpierw zadbać o swoją sprawność fizyczną. Tenis ziemny to wyjątkowo dynamiczny sport i wymaga wiele energii - ciało, które nie jest przyzwyczajone do wysiłku następnego dnia będzie odmawiać posłuszeństwa. Jak zatem przygotować się fizycznie do gry w tenisa? Kiedy warto odwiedzić sklep tenisowy?
Kondycja a gra w tenisa
Odpowiednie przygotowanie fizyczne przed grą w tenisa jest bardzo ważne - chodzi zarówno o długotrwałą pracę nad wytrzymałością oraz wydolnością oddechową, jak i o rozgrzewkę przed bezpośrednią grą. W tym artykule skupimy się na tym pierwszym zagadnieniu.
Dlaczego kondycja fizyczna jest taka ważna w sporcie? Wytrzymałość umożliwia wykonywanie jakiegoś działania o niskiej bądź średniej intensywności przez pewien czas i jednocześnie nie zmniejsza przy tym jego skuteczności. Wzmocnienie wytrzymałości organizmu zwiększa komory sercowe, pozwala uzyskać optymalne tętno oraz zwiększa wytrzymałość sercową. Jest to niezwykle ważne w przypadku wymiany tlenu we krwi, który jest jednym z elementów procesów spalania w organizmie.
Zdaniem specjalistów podstawą sportu jest praca nad wytrzymałością organizmu, która poprawia możliwości organiczne i wydolnościowo-oddechowe. Praca ta jest jednak długotrwała. Istotna w tym przypadku jest także ilość wykonywanych działań w tym celu. Intensywność oraz jakość ćwiczeń powinna być stopniowo zwiększana - warto wtedy zwracać uwagę na tętno, które powinno podczas ćwiczeń wynosić od 120 do 135 uderzeń na minutę.
Przed treningiem należy zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania oraz sprzęt sportowy. W takich miejscach jak sklep tenisowy można zaopatrzyć się w odpowiednie buty do gry, biegania i treningów, a także sprzęt, taki jak piłki do tenisa czy rakieta do tenisa itd. Natomiast w uniwersalnych sklepach sportowych można znaleźć gogle do pływania, sprzęt narciarski czy ciężarki itp.
Jak poprawić wytrzymałość organizmu poza kortem?
Wysiłek ciągły można uzyskać dzięki bieganiu, pływaniu czy uprawianiu narciarstwa.
- bieg - należy biegać na płaski terenie, z jednakową szybkością. Młodsi powinni stosować na zmianę bieg przez 1 minutę, a następnie marsz, również przez 1 minutę. Osobom pełnoletnim zaleca się stosować bieg ciągły przez około 6 kilometrów lub przez 30 minut;
- pływanie - zaleca się pływać różnymi stylami. Pływanie pozwala pracować nad całym ciałem;
- biegi na nartach - w przypadku takiego wysiłku należy stosować się do tych samych zasad, co podczas zwykłego biegu.
Podczas treningów warto stosować także wysiłek przerywany, który ma sporo wspólnego z grą w tenisa ziemnego. Należy biegać przez około 30-90 minut z intensywnością, która pozwala uzyskać 140 uderzeń serca na minutę. Następnie należy przejść do marszu i tętna 120-125 uderzeń.
Należy również pracować nad odpornością, która umożliwia wykonywać długotrwałe działania z większą intensywnością. Nad tym aspektem można pracować na korcie lub poza nim. Najpierw powinno się poszukać wyższego rytmu, a następnie schodzić do zawodniczego (normalnego). Jak to wygląda w praktyce?
- bieg ciągły - należy naprzemiennie uprawiać bieg wolny (tętno około 130) i bieg intensywny;
- praca interwałowa - w tym przypadku należy powtarzać intensywne biegi przez około 20-30 sekund, w taki sposób, aby puls przekroczył 140, do nawet 180 uderzeń. Następnie należy odpoczywać przez około 90 sekund, aby obniżyć tętno do 140.
Należy pracować także nad szybkością. Treningi powinny przebiegać z dużą intensywnością. Gra w tenisa wymaga krótkiego wysiłku, ale jego wykorzystanie powinno być maksymalne. Podczas pracy nad szybkością można ćwiczyć na różne sposoby. Można np. biegać na 30, 40 metrów, biegać zygzakiem w rytmie przyspieszonym lub biegać ze stałym przyspieszeniem. Nie należy przy tym zapominać o ćwiczenia rozprężających i z ciężarami. Warto zadbać także o elastyczność mięśni i więzadeł w obrębie tułowia, ramion, bioder, kolan i stawów skokowych, a także o siłę.
Podsumowanie
Regularne ćwiczenia poprawiają sprawność fizyczną i pomagają w osiągnięciu lepszych wyników podczas gry w tenisa. Jednocześnie chronią przed ewentualnymi kontuzjami. Należy pamiętać, aby na początku nie przeforsować organizmu - trenować kilka razy w tygodniu, a nie każdego dnia, a także odpoczywać i wybierać się do sauny lub jacuzzi. Po treningach zaleca się również stosować na przemian ciepłą i zimną wodę pod prysznicem. Osiągnięcie odpowiedniego poziomu sprawności zapewniają nie tylko właściwie dobrane treningi, ale i strój oraz sprzęt sportowy. Z tego powodu warto udać się do takich miejsc jak sklep tenisowy czy uniwersalny sklep sportowy i wybrać najbardziej odpowiednie rzeczy.
Pozostałe wpisy
Czym jest early access i jak działa?
Early access w ang. wczesny dostęp, to nic innego jak możliwość skorzystania z naszych najlepszych ofert specjalnych przed innymi, niezarejestrowanymi klientami. Tylko dzięki posiadaniu aktywnego konta w naszym sklepie możesz mieć możliwość dokonania zakupów z uwzględnieniem genialnych promocji w pierwszej kolejności. To zaleta bycia członkiem naszej społeczności.
czytaj więcej30.10.2023 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Ranking rakiet do tenisa ziemnego, czyli z czym warto pojawić się na korcie
Różnorodność rakiet tenisowych jest ogromna. Najwięksi producenci prześcigają się w tworzeniu kolejnych serii w oparciu o coraz to nowe materiały i technologie. Jak odnaleźć się w gąszczu rakiet do tenisa ziemnego? Przychodzimy Wam z pomocą, tworząc ten ranking rakiet, w którym prezentujemy kilka wybranych przez nas modeli. Są to propozycje, które naszym zdaniem, wyróżniają
czytaj więcej18.10.2023 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Jak działają rankingi tenisa ziemnego?
Rankingi ATP i WTA to podstawa informacji o tenisie ziemnym, to na nich opierają się nagłówki w światowych mediach i to one podsycają rozmowy wśród fanów tenisa. "Światowa jedynka", "lider rankingu", "gracz top10" i tym podobne terminy weszły do języka powszechnego za sprawą tenisa ziemnego.
czytaj więcej14.07.2023 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Jak owijać rakietę tenisową?
W grze w tenisa liczy się mocny, pewny chwyt. Taki zapewnia między innymi odpowiednio założona taśma do rakiety tenisowej, w środowisku sportowym znana też jako owijka do rakiety. Co istotne, można ją wymieniać, co przy intensywnych treningach z pewnością będzie konieczne. Jak owijać rakietę tenisową?
czytaj więcej24.11.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Jaki naciąg do rakiety tenisowej wybrać?
Dla wielu osób kwestia dotycząca naciągu do rakiety tenisowej stanowi spore wyzwanie - rodzaje naciągów, naprężenia, siła naciągu mierzona w kilogramach - zwłaszcza dla osób początkujących w tym sporcie są to pojęcia wyjątkowo tajemnicze. Poniżej rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, jaki naciąg do rakiety tenisowej wybrać!
czytaj więcej17.11.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Jak dobrać rakietę tenisową?
Jak dobrać rakietę tenisową i co wziąć pod uwagę podczas wyboru tego sprzętu sportowego? Kiedy kupić model z fabrycznym naciągiem? Na jaką markę się zdecydować?
czytaj więcej10.11.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy