

Jak przygotować piłki do gry w tenisa?
27.10.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Podczas gry w tenisa ziemnego niezwykle ważny jest sprzęt sportowy oraz odpowiedni ubiór. Przedmioty te pozwalają zawodnikom i amatorom uzyskiwać lepsze wyniki oraz zniwelować ryzyko wystąpienia kontuzji. Sporo osób zdaje sobie z tego sprawę i szczególnie dba o to, aby ich rakieta do tenisa była jak najlepszym wyborem. Niestety, często zapomina się o piłkach oraz o tym, że należy je przygotować przed grą.
Piłka do tenisa
Dla wielu osób piłka do tenisa nie jest rzeczą, której powinno się poświęcać wiele uwagi. Uważa się, że piłki powinny być nowe, a to, kiedy opuszczą opakowanie nie jest w najmniejszym stopniu istotne. To jednak błędne myślenie i może przyczynić się do pewnych problemów. Piłki tenisowe, podobnie zresztą jak rakieta do tenisa, mają ogromny wpływ na jakość gry czy treningu. Amatorzy szybko zauważają, że profesjonalne piłki po opuszczeniu puszki na korcie radzą sobie znakomicie, jednak po kilku gemach zaczynają tracić swoje cenne właściwości. Istnieją sposoby, aby temu zapobiec.
Jak postępować z piłkami tenisowymi przed grą?
Piłka do tenisa powinna opuścić opakowanie co najmniej 8 godzin przed rozpoczęciem gry lub treningu. Po wyjęciu należy 3 lub 4 razy odbić/kozłować ją po podłodze. Następnie piłka do tenisa powinna zostać odłożona luzem, najlepiej na podłogę i powinna być tam pozostawiona na 1 lub 2 godziny. Ponadto po odpakowaniu należy nią zagrać minimum raz na 2-3 dni. Dzięki tym zabiegom piłki zachowują dłużej swoje właściwości, są wytrzymałe i nie doprowadzają do kontuzji barku.
Dlaczego należy tak postępować z piłką do tenisa?
Piłka do tenisa ciśnieniowa jest klejona z dwóch połówek w specjalnym pomieszczeniu, w którym występuje ciśnienie wyższe od atmosferycznego (dzieje się to w ostatniej fazie produkcji piłek). Działanie to ma na celu umieszczenie powietrza o odpowiednim ciśnieniu wewnątrz piłki w taki sposób, aby powłoki piłki nie uległy żadnemu uszkodzeniu. Z tego też powodu w specjalnych puszkach do piłek jest kompresja, czyli nadciśnienie, aby nie było różnicy pomiędzy ciśnieniami i aby ciśnienie w piłkach zaczęło spadać dopiero wtedy, kiedy opakowanie zostanie otwarte. Jednak w takim stanie mogą mieć one nieco zmieniony kształt i mogą wydawać się niedopompowane. Podobnie jest w przypadku opon samochodowych, które reagują w taki sposobów z powodu długotrwałego leżakowania. Deformację piłki do tenisa można szybko usunąć - wystarczy po otwarciu puszki lekko je ograć, czyli odbić kilka razy od podłogi, w ten sposób nadciśnienie w piłkach wraca do normy. Przez kolejne dwie godziny piłka musi odpocząć. W tym czasie ciśnienie w jej wnętrzu wyrównuje się. Warto zauważyć, że piłki najszybciej tracą ciśnienie bezpośrednio po otwarciu opakowania. Oczywiście najszybciej tracą takie, które mają je najwyższe.
Rakieta do tenisa - przygotowanie do gry
Piłki do tenisa potrzebują specjalnego przygotowania, inaczej jest w przypadku rakiety. Warto jednak przed samą grą sprawdzić, czy rakieta do tenisa posiada nieuszkodzone naciągi i w razie potrzeby je wymienić.
Pozostałe wpisy
Jak działają rankingi tenisa ziemnego?
Rankingi ATP i WTA to podstawa informacji o tenisie ziemnym, to na nich opierają się nagłówki w światowych mediach i to one podsycają rozmowy wśród fanów tenisa. "Światowa jedynka", "lider rankingu", "gracz top10" i tym podobne terminy weszły do języka powszechnego za sprawą tenisa ziemnego.
czytaj więcej14.07.2023 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Jak owijać rakietę tenisową?
W grze w tenisa liczy się mocny, pewny chwyt. Taki zapewnia między innymi odpowiednio założona taśma do rakiety tenisowej, w środowisku sportowym znana też jako owijka do rakiety. Co istotne, można ją wymieniać, co przy intensywnych treningach z pewnością będzie konieczne. Jak owijać rakietę tenisową?
czytaj więcej24.11.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Jaki naciąg do rakiety tenisowej wybrać?
Dla wielu osób kwestia dotycząca naciągu do rakiety tenisowej stanowi spore wyzwanie - rodzaje naciągów, naprężenia, siła naciągu mierzona w kilogramach - zwłaszcza dla osób początkujących w tym sporcie są to pojęcia wyjątkowo tajemnicze. Poniżej rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, jaki naciąg do rakiety tenisowej wybrać!
czytaj więcej17.11.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Jak dobrać rakietę tenisową?
Jak dobrać rakietę tenisową i co wziąć pod uwagę podczas wyboru tego sprzętu sportowego? Kiedy kupić model z fabrycznym naciągiem? Na jaką markę się zdecydować?
czytaj więcej10.11.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Jakie buty do tenisa ziemnego wybrać? Poradnik dla początkujących
Tenis - za sprawą sukcesów Polaków - robi się w naszym kraju coraz popularniejszą dyscypliną. Jak rozpocząć treningi? Jakie buty do tenisa ziemnego wybrać, by zapewnić sobie bezpieczną i komfortową grę na korcie?
czytaj więcej03.11.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Jak przygotować się fizycznie do gry w tenisa?
Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem lub wracają do tenisa po latach muszą najpierw zadbać o swoją sprawność fizyczną. Tenis ziemny to wyjątkowo dynamiczny sport i wymaga wiele energii - ciało, które nie jest przyzwyczajone do wysiłku następnego dnia będzie odmawiać posłuszeństwa. Jak zatem przygotować się fizycznie do gry w tenisa? Kiedy warto
czytaj więcej20.10.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy