Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Jak grać w tenisa? 6 wskazówek

06.05.2021 DoTenisa.pl Centrum wiedzy

Jak grać w tenisa, by był to owocny, efektywny oraz bezpieczny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu? Przedstawiamy kilka użytecznych wskazówek dla osób na różnym poziomie zaawansowania tej gry.

Wskazówki, jak grać w tenisa

Pod okiem instruktora

Dla osoby początkującej odpowiedzią na pytanie, jak grać w tenisa, jest polecenie jej lekcji z instruktorem. Pierwsze lekcje tenisa ziemnego warto wziąć u profesjonalnego trenera lub w szkółce tenisowej. Uczenie się na własną rękę może spowodować, że wyrobimy w sobie złe nawyki (np. zła postawa ciała lub niewłaściwe trzymanie rakiety), trening będzie przez to mniej efektywny, a wyniki dużo gorsze, co może zniechęcić - szczególnie na początkowych etapach treningów. By szybko robić postępy, a trening był bezpieczny i pouczający, warto zaangażować do pomocy specjalistę. Błędy techniczne, popełniane przez początkujących zawodników, przekładają się na liczne kontuzje, a złe nawyki są trudne do wyplenienia, dlatego trening pod okiem instruktora to najbezpieczniejsza opcja.

Po rozgrzewce

Jak grać w tenisa? Po rozgrzewce! Większość dyscyplin sportowych wymaga rozgrzewki, nie inaczej jest w przypadku tenisa ziemnego. Nieodpowiednio przygotowane i spięte ciało może odwdzięczyć się w najgorszym wypadku kontuzją, która nas unieruchomi i sprawi, że kolejne treningi na korcie będzie trzeba odłożyć w czasie. Jakie elementy wprowadzić, by odpowiednio przygotować się do tej aktywności? W rozgrzewce dla zawodników tenisa ziemnego najczęściej pojawiają się elementy, takie jak skip A, skip C, ćwiczenia wzmacniające ramiona, a także cwał i przeplatanka.

W każdym momencie

Gra w tenisa to aktywność, którą można rozpocząć w dowolnym momencie naszego życia. Z tą dyscypliną można zaprzyjaźnić się w szkole podstawowej, dorosłym życiu, a nawet na emeryturze. Jeśli kondycja i stan zdrowia na to pozwalają, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć zdobywać pierwsze szlify na korcie - najlepiej oczywiście pod okiem instruktora lub w szkółce tenisowej, by od początku uczyć się odpowiedniej postawy oraz technik gry.

Regularnie

Jak grać w tenisa? By widzieć postępy, należy to robić regularnie. Osobom początkującym zaleca się częstotliwość od 2 nawet do 3 razy w tygodniu (z tym, że koniecznie należy pamiętać o minimum 1 dniu przerwy pomiędzy treningami, by organizm zdążył się zregenerować po tym wysiłku). Ponadto regularność sprawi, że poziom naszej gry, celność oraz zdobywanie przewagi nad przeciwnikiem z naszego kortu, powinny ulec poprawie i to w bardzo krótkim czasie.

Sprzętem i akcesoriami od topowych producentów

Niektórzy producenci sportowych akcesoriów, sprzętu tenisowego oraz odzieży, np. Mizuno, Asics, Head, Wilson czy Yonex, są wyspecjalizowani w rozwiązaniach na kort. Warto wybrać produkty, które zostały zaprojektowane z myślą o tej dyscyplinie, a nie o uniwersalnym zastosowaniu. Jak grać w tenisa, by zdobyć przewagę nad przeciwnikiem? Markowa rakieta tenisowa czy profesjonalne buty do tenisa będą wsparciem na korcie, gwarantującym bezpieczną i komfortową grę.

Trenuj także poza kortem

Podczas gry w tenisa pracują różne partie naszego ciała - nie tylko dolna część, z naciskiem na uda oraz łydki, bo również ramiona, plecy i ręce. Warto treningi tenisa przeplatać innymi aktywnościami - eksperci zalecają przede wszystkim treningi aerobowe i siłowe. Poprawiają one kondycję, a na korcie będziesz mieć więcej siły, a mniej kolek i zadyszki. Do swojej rutyny zalecamy także włączenie treningu cardio, bo zwiększa wydolność układu oddechowego i wytrzymałość serca.

Pozostałe wpisy