Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Na co zwrócić uwagę kupując rakietę tenisową?

10.12.2021 DoTenisa.pl Centrum wiedzy

Podczas zakupu rakiety tenisowej należy brać pod uwagę wiele parametrów, które wpływają na właściwości sprzętu. Właściwości zaś oddziałują na styl naszej gry i jej jakość. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując rakietę.

Materiał rakiety tenisowej

Obecnie rakiety tenisowe wykonuje się z grafitu, kompozytu grafitowego bądź aluminium. Czym się charakteryzują?

  • rakieta do tenisa z grafitu - jest bardzo trwała, wytrzymała i lekka, pochłania drgania i umożliwia zagranie mocną piłką przy użyciu niewielkiej siły. Przeznaczona dla początkujących, osób średnio zaawansowanych i zawodowców. Jej wadą dla niektórych może być zbyt wysoka cena;
  • rakieta do tenisa z kompozytu grafitowego - posiada podobne zalety jak rakieta z grafitu. Kompozyt grafitowy stanowi połączenie grafitu i włókna aluminiowego. Jest dość lekka i trwała, dobrze pochłania drgania, wymaga użycia większej siły przy uderzeniach niż w przypadku rakiety grafitowej. Dobry wybór dla amatorów i początkujących;
  • rakieta do tenisa z aluminium - jest ciężka, może ulec deformacji od silnych uderzeń lub nawet zmiany naciągu, nie pochłania drgań i wymaga użycia większej siły przy uderzeniu. Jej zaletą jest niska cena, sprawdzi się dla osób, które grają okazjonalnie.

Waga rakiety tenisowej

Nie ma "idealnej" wagi, jeśli chodzi o rakiety. Wszystko zależy od umiejętności gracza i właściwości, jakie nas interesują. Ze względu na wagę wyróżniamy:

  • rakieta lekka - poniżej 285 gramów,
  • rakieta o średniej wadze - 285-315 gramów,
  • rakieta ciężka - 315 gramów.

Lekka rakieta tenisowa jest łatwa w manewrowaniu i powoduje mniejsze zmęczenie, jednak cechuje się także większymi drganiami podczas gry, mniejszą kontrolą uderzeń i mniejszą stabilnością. Rakieta o średniej wadze stanowi kompromis pomiędzy rakietami lekkimi i ciężkimi. Na oba rodzaje powinny się decydować osoby początkujące i średnio zaawansowane. Natomiast cięższe rakiety powinni wybierać zawodowcy - zapewniają one kontrolę, stabilność i pochłaniają drgania, ale trudniej nimi manewrować i powodują zmęczenie.

Długość rakiety tenisowej

Długość standardowej rakiety do tenisa dla dorosłego wynosi 68,5 cm, czyli 27 cali. Taka długość jest też wybierana przez większość zawodników, gdyż tego typu sprzęt zapewnia mocne uderzenia, a także łatwość gry. Dłuższe modele oferują większy zasięg i większą siłę uderzenia, ale trudniej nimi manewrować.

Punkt równowagi w rakiecie

Rakieta może być wyważona na główkę, rączkę lub na środku ramy. Czym się poszczególny rodzaj balansu charakteryzuje?

  • balans na główkę - zapewnia silne uderzenia, ale jednocześnie mniejszą kontrolę. Rakiety z takim balansem są lekkie. Dobry wybór dla początkujących;
  • balans na rączkę - to większa kontrola, ale mniejsza siła uderzenia. Zwykle takie rakiety są ciężkie. Zaleca się je zawodowcom o silnych uderzeniach;
  • balans neutralny na połowie długości rakiety - to kompromis pomiędzy balansem na rączkę i główkę. Powinni je wybierać gracze średnio zaawansowani i niektórzy profesjonaliści.

Pozostałe parametry

Podczas zakupu rakiety do tenisa warto również zwrócić uwagę na:

  • swing-weight:
    Większy swing-weight zapewnia większą moc uderzenia, ale jednocześnie gorszą manewrowość, natomiast niski mniejszą moc uderzenia i większa manewrowość.
  • sztywność ramy:
    Sztywna rama to większa siła uderzenia i mniejsza kontrola, zaś elastyczna rama zapewnia większą kontrolę i mniejszą siłę.
  • grubość ramy:
    Gruba rama to większa siła uderzenia i mniejsza kontrola, natomiast cieńsza rama zapewnia większą kontrolę, ale za to mniejszą siłę uderzenia.
  • profil ramy:
    Rama prostokątna jest dość elastyczna, dzięki czemu zapewnia większą kontrolę podczas gry, ale jednocześnie słabsze uderzenie. Rama eliptyczna jest sztywna i zapewnia siłę, ale mniej kontroli. Zaś rama hybrydowa to kompromis pomiędzy wcześniej wymienionymi profilami.
  • rozmiar główki:
    Większa główka to większa siła i mniejsza kontrola, a jednocześnie ułatwia trafić w piłkę. Mniejsza główka to większa kontrola i mniejsza siłą, trudniej też nią trafić w piłkę.
  • układ strun:
    Układ stron otwarty to więcej siły i rotacji, ale mnie kontroli, natomiast zamknięty układ strun zapewnia kontrolę, ale mniej siły i rotacji.

Pozostałe wpisy