

Na co zwrócić uwagę kupując rakietę tenisową?
10.12.2021 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Podczas zakupu rakiety tenisowej należy brać pod uwagę wiele parametrów, które wpływają na właściwości sprzętu. Właściwości zaś oddziałują na styl naszej gry i jej jakość. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując rakietę.
Materiał rakiety tenisowej
Obecnie rakiety tenisowe wykonuje się z grafitu, kompozytu grafitowego bądź aluminium. Czym się charakteryzują?
- rakieta do tenisa z grafitu - jest bardzo trwała, wytrzymała i lekka, pochłania drgania i umożliwia zagranie mocną piłką przy użyciu niewielkiej siły. Przeznaczona dla początkujących, osób średnio zaawansowanych i zawodowców. Jej wadą dla niektórych może być zbyt wysoka cena;
- rakieta do tenisa z kompozytu grafitowego - posiada podobne zalety jak rakieta z grafitu. Kompozyt grafitowy stanowi połączenie grafitu i włókna aluminiowego. Jest dość lekka i trwała, dobrze pochłania drgania, wymaga użycia większej siły przy uderzeniach niż w przypadku rakiety grafitowej. Dobry wybór dla amatorów i początkujących;
- rakieta do tenisa z aluminium - jest ciężka, może ulec deformacji od silnych uderzeń lub nawet zmiany naciągu, nie pochłania drgań i wymaga użycia większej siły przy uderzeniu. Jej zaletą jest niska cena, sprawdzi się dla osób, które grają okazjonalnie.
Waga rakiety tenisowej
Nie ma "idealnej" wagi, jeśli chodzi o rakiety. Wszystko zależy od umiejętności gracza i właściwości, jakie nas interesują. Ze względu na wagę wyróżniamy:
- rakieta lekka - poniżej 285 gramów,
- rakieta o średniej wadze - 285-315 gramów,
- rakieta ciężka - 315 gramów.
Lekka rakieta tenisowa jest łatwa w manewrowaniu i powoduje mniejsze zmęczenie, jednak cechuje się także większymi drganiami podczas gry, mniejszą kontrolą uderzeń i mniejszą stabilnością. Rakieta o średniej wadze stanowi kompromis pomiędzy rakietami lekkimi i ciężkimi. Na oba rodzaje powinny się decydować osoby początkujące i średnio zaawansowane. Natomiast cięższe rakiety powinni wybierać zawodowcy - zapewniają one kontrolę, stabilność i pochłaniają drgania, ale trudniej nimi manewrować i powodują zmęczenie.
Długość rakiety tenisowej
Długość standardowej rakiety do tenisa dla dorosłego wynosi 68,5 cm, czyli 27 cali. Taka długość jest też wybierana przez większość zawodników, gdyż tego typu sprzęt zapewnia mocne uderzenia, a także łatwość gry. Dłuższe modele oferują większy zasięg i większą siłę uderzenia, ale trudniej nimi manewrować.
Punkt równowagi w rakiecie
Rakieta może być wyważona na główkę, rączkę lub na środku ramy. Czym się poszczególny rodzaj balansu charakteryzuje?
- balans na główkę - zapewnia silne uderzenia, ale jednocześnie mniejszą kontrolę. Rakiety z takim balansem są lekkie. Dobry wybór dla początkujących;
- balans na rączkę - to większa kontrola, ale mniejsza siła uderzenia. Zwykle takie rakiety są ciężkie. Zaleca się je zawodowcom o silnych uderzeniach;
- balans neutralny na połowie długości rakiety - to kompromis pomiędzy balansem na rączkę i główkę. Powinni je wybierać gracze średnio zaawansowani i niektórzy profesjonaliści.
Pozostałe parametry
Podczas zakupu rakiety do tenisa warto również zwrócić uwagę na:
- swing-weight:
Większy swing-weight zapewnia większą moc uderzenia, ale jednocześnie gorszą manewrowość, natomiast niski mniejszą moc uderzenia i większa manewrowość. - sztywność ramy:
Sztywna rama to większa siła uderzenia i mniejsza kontrola, zaś elastyczna rama zapewnia większą kontrolę i mniejszą siłę. - grubość ramy:
Gruba rama to większa siła uderzenia i mniejsza kontrola, natomiast cieńsza rama zapewnia większą kontrolę, ale za to mniejszą siłę uderzenia. - profil ramy:
Rama prostokątna jest dość elastyczna, dzięki czemu zapewnia większą kontrolę podczas gry, ale jednocześnie słabsze uderzenie. Rama eliptyczna jest sztywna i zapewnia siłę, ale mniej kontroli. Zaś rama hybrydowa to kompromis pomiędzy wcześniej wymienionymi profilami. - rozmiar główki:
Większa główka to większa siła i mniejsza kontrola, a jednocześnie ułatwia trafić w piłkę. Mniejsza główka to większa kontrola i mniejsza siłą, trudniej też nią trafić w piłkę. - układ strun:
Układ stron otwarty to więcej siły i rotacji, ale mnie kontroli, natomiast zamknięty układ strun zapewnia kontrolę, ale mniej siły i rotacji.
Pozostałe wpisy
Czym jest early access i jak działa?
Early access w ang. wczesny dostęp, to nic innego jak możliwość skorzystania z naszych najlepszych ofert specjalnych przed innymi, niezarejestrowanymi klientami. Tylko dzięki posiadaniu aktywnego konta w naszym sklepie możesz mieć możliwość dokonania zakupów z uwzględnieniem genialnych promocji w pierwszej kolejności. To zaleta bycia członkiem naszej społeczności.
czytaj więcej30.10.2023 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Ranking rakiet do tenisa ziemnego, czyli z czym warto pojawić się na korcie
Różnorodność rakiet tenisowych jest ogromna. Najwięksi producenci prześcigają się w tworzeniu kolejnych serii w oparciu o coraz to nowe materiały i technologie. Jak odnaleźć się w gąszczu rakiet do tenisa ziemnego? Przychodzimy Wam z pomocą, tworząc ten ranking rakiet, w którym prezentujemy kilka wybranych przez nas modeli. Są to propozycje, które naszym zdaniem, wyróżniają
czytaj więcej18.10.2023 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Jak działają rankingi tenisa ziemnego?
Rankingi ATP i WTA to podstawa informacji o tenisie ziemnym, to na nich opierają się nagłówki w światowych mediach i to one podsycają rozmowy wśród fanów tenisa. "Światowa jedynka", "lider rankingu", "gracz top10" i tym podobne terminy weszły do języka powszechnego za sprawą tenisa ziemnego.
czytaj więcej14.07.2023 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Jak owijać rakietę tenisową?
W grze w tenisa liczy się mocny, pewny chwyt. Taki zapewnia między innymi odpowiednio założona taśma do rakiety tenisowej, w środowisku sportowym znana też jako owijka do rakiety. Co istotne, można ją wymieniać, co przy intensywnych treningach z pewnością będzie konieczne. Jak owijać rakietę tenisową?
czytaj więcej24.11.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Jaki naciąg do rakiety tenisowej wybrać?
Dla wielu osób kwestia dotycząca naciągu do rakiety tenisowej stanowi spore wyzwanie - rodzaje naciągów, naprężenia, siła naciągu mierzona w kilogramach - zwłaszcza dla osób początkujących w tym sporcie są to pojęcia wyjątkowo tajemnicze. Poniżej rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, jaki naciąg do rakiety tenisowej wybrać!
czytaj więcej17.11.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy
Jak dobrać rakietę tenisową?
Jak dobrać rakietę tenisową i co wziąć pod uwagę podczas wyboru tego sprzętu sportowego? Kiedy kupić model z fabrycznym naciągiem? Na jaką markę się zdecydować?
czytaj więcej10.11.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy