Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Jak często powinno się grać w tenisa?

11.02.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy

Regularne ćwiczenia są niezwykle istotne, zwłaszcza gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z grą w tenisa. Kluczowe jest ustalenie takiej liczby godzin w tygodniu, aby trening rzeczywiście pozwalał rozwinąć swoje umiejętności, a jednocześnie aby nie powodował kontuzji i nie osłabiał mięśni w skutek przetrenowania. Ile powinno się trenować, aby osiągnąć najlepszy rezultat? O czym warto jeszcze pamiętać?

Jak często trenować grę w tenisa?

Nie istnieje żadna uniwersalna reguła mówiąca o tym, ile powinno się trenować, aby osiągnąć zadowalające efekty w tenisa. Przyjmuje się, że dzieci oraz osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z grą w tenisa powinny zdecydować się na dwa treningi w tygodniu, aby wyrobić odpowiednie nawyki związane między innymi z operowaniem rakietą, odbijaniem piłek czy poruszaniem się po całym korcie. Istotne jest również to, aby pomiędzy tymi treningami znalazł się chociaż jeden dzień przerwy. Warto zauważyć, że jeden dzień ćwiczeń w tygodniu sprawi, że nasze postępy będą znacznie wolniejsze i nie uda nam się nawiązać relacji z innymi osobami uczestniczącymi w zajęciach. Natomiast przy co najmniej dwóch treningach w tygodniu rozwój umiejętności i kondycji będzie szybszy, a ponadto między uczestnikami treningów wytworzy się rywalizacja, która będzie działać motywująco. Z czasem ilość godzin ćwiczeń w tygodniu można zwiększyć, najważniejsze jest wtedy, aby taka aktywność fizyczna nie prowadziła do przemęczenia. Inne podejście stosujemy w przypadku dzieci, które chcą trenować tenisa. Ważny w wychowaniu przyszłego mistrza jest balans. Robienie czegoś na siłę nigdy nie przyniosło porządanych rezultatów. Pozytywne nastawienie i motywowanie młodych adeptów tenisa to droga do rozwoju opartego na mocnych fundamentach.

Balans jest równie kluczowy w przypadku dorosłych zawodników. Kiedy dochodzi do przemęczenia - kondycja zaczyna się pogarszać, występują wtedy bóle mięśni, kontuzje oraz ogólna utrata równowagi. Warto pamiętać o odpowiednim sprzęcie do gry, takim jak: rakieta tenisowa dla początkujących, odpowiednie piłki czy buty. Właściwie dobrany sprzęt tenisowy także wpływa na szybki rozwój, ponadto niweluje ryzyko wystąpienia kontuzji. Natomiast źle dobrana rakieta tenisowa dla początkujących czy obuwie mogą prowadzić do różnych problemów. Jeśli sami nie potrafimy zdecydować się na odpowiedni sprzęt to poprośmy kogoś o pomoc, np. specjalistów ze sklepu dotenisa.pl

Ćwiczenia poza kortem

Regularne treningi są niezwykle ważne dla naszego rozwoju - pozwalają doskonalić umiejętności. Istotna jest również praca nad kondycją oraz sprawnością fizyczną, którą wykonujemy poza kortem.. W końcu zawodnicy pozostają niemal w ciągłym ruchu, z tego powodu bardzo istotne są ćwiczenia wzmacniające wytrzymałość. Na jaką aktywność warto postawić poza kortem? Znakomicie sprawdzi się bieganie. Dla dzieci dobrym rozwiązaniem będzie marsz połączony z biegiem, natomiast dorośli powinni w pójść w kierunku pełnego biegu, stopniowo zwiększając tempo i dystans, poprawiając tym samym intesywność. Nie każdy jednak przepada za tą dyscypliną sportu - dobrą alternatywą w tym przypadku może być pływanie. Warto podczas treningu na basenie często zmieniać style, co pozwoli na pracę nad różnymi partiami ciała. Należy także wzmocnić mięśnie brzucha oraz nóg. Znakomicie sprawdzą się w tym przypadku przysiady, brzuszki oraz skoki na skakance. Najlepiej skonsultować się z trenerem, który podpowie, jaka ilość ćwiczeń będzie dla nas najbardziej odpowiednia i pomoże opracować indywidualny plan treningowy.

Podsumowanie

Regularność stanowi klucz do sukcesu - nie tylko w przypadku tenisa, ale i w innych dziedzinach sportu. Wpływa ona na rozwój i sferę mentalną. Regularne treningi pozwalają wyrobić sobie nawyki wiążące się między innymi z właściwym chwytaniem rakiety, odbiciem piłki czy reagowaniem na zagrania przeciwnika. Kluczowy jest również sprzęt - rakieta tenisowa dla początkujących, odpowiednie piłki i dobrze dobrane obuwie zarówno do rodzaju kortu, jak i naszych umiejętności. Cykliczna aktywność fizyczna pozwala również w pracy nad kondycję oraz wytrzymałością. W przypadku dzieci szybko rozwijają się wtedy umiejętności motoryki. Ilość treningów w tygodniu najlepiej skonsultować z trenerem, który doradzi ile ćwiczyć i jak grać, aby osiągnąć zadowalające rezultaty.

Pozostałe wpisy