Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Rozpoczynam przygodę z tenisem

28.04.2021 DoTenisa.pl Centrum wiedzy

O czym należy pamiętać przygotowując się do gry w tenisa ziemnego?

Rozpoczynając swoją przygodę z tenisem ziemnym warto zadać sobie pytanie jak bardzo chcę się zaangażować w jego uprawianie. Od tego powinniśmy uzależniać zaspokajanie pierwszych potrzeb sprzętowych. Nie musimy od razu stawiać na najwyższą półkę cenową. Jeśli chodzi o rakiety czy obuwie, bo najprawdopodobniej nie będziemy w stanie wykorzystać potencjału drzemiącego w produktach zawodniczych. To przyjdzie do nas z czasem. Na początku skupmy się raczej na doborze takich akcesoriów, które pomogą nam się rozwijać i stale poprawiać swoje umiejętności.

Tenis - jaką rakietę wybrać?

Najpierw warto zapoznać się z parametrami technicznymi, którymi różnią się poszczególne rakiety. Te dzielą się przede wszystkim ze względu na długość - juniorskie oraz seniorskie. Jako juniorów traktujemy dzieci w wieku od 3 do 12 lat, powyżej 13 roku życia z reguły gra się już rakietami pełnowymiarowymi. Nie mniej, w zależności od wzrostu i poziomu zaawansowania, należy dokonać indywidualnego doboru, tak, aby rakieta mogła stać się przedłużeniem ręki tenisisty. Należy unikać sytuacji kiedy dziecko zmuszone jest szurać rakietą po korcie, oznacza to, że jeszcze nie dorosło do tego rozmiaru ramy.

Kolejne podstawowe parametry są związane bezpośrednio z budową rakiety: waga, rozmiar rączki, powierzchnia główki, rodzaj oraz siła naciągu. Z czasem zaczynamy zwracać uwagę na wiele innych cech technicznych takich jak balans, swingweight, sztywność i profil ramy czy układ strun naciągu.

Waga, wielkość rączki, powierzchnia główki

W kwestii wagi znaczenie ma rodzaj materiału, z którego wykonana jest rakieta. Najtańsze dostępne, często proponowane początkującym, to te wykonane z aluminium. Popularne są również modele z kompozytu grafitowego, najpopularniejsze te z czystego grafitu lub z domieszką znikomej ilości innych materiałów - tytanu, żywicy, itp. Na początek polecane są rakiety lekkie, którymi łatwiej jest manewrować - ich waga powinna wahać się między 250 a 270 g dla kobiet i 270 a 285 g dla mężczyzn.

Kluczową dla wszystkich graczy jest wielkość rączki rakiety. Jej obwód powinien być dopasowany do dłoni gracza, tak aby chwyt był najpewniejszy. Rozmiary oznaczane są symbolami G lub L i cyframi od 0 do 5 (G0, G1, ., G5 / L0, L1, ., L5), którym odpowiadają obwody od 4 cali do 4 i 5/8 cala. Poprawny uchwyt określa się zasadą, według której między opuszkiem najdłuższego palca dłoni a kłębem kciuka, mieści się palec wskazujący drugiej dłoni gracza.

Kolejny parametr to powierzchnia główki rakiety. W przypadku graczy rozpoczynających swoją przygodę z tenisem, powinna być ona możliwie największa, gdyż gwarantuje to dużą siłę uderzenia i większą szansę na czyste zagranie. Wielkość główki rakiety podawana jest w centymetrach kwadratowych lub calach kwadratowych. Powszechnie znana klasyfikacja rozróżnia trzy rozmiary główek rakiet tj. małe (85-93 in2), średnie (94-103 in2) oraz duże (powyżej 104 in2).

Naciąg rakiety tenisowej, siła i jego właściwości

Innymi parametrami, na które powinni zwrócić uwagę początkujący zawodnicy, są rodzaj oraz siła naciągu. Naciągi różnią się od siebie przede wszystkim elastycznością i grubością. Dla graczy zaawansowanych istotnymi będą elementy takie jak: ilość włókien czy otoczek naciągu; materiał, z którego jest wykonany. Grubości naciągów określane są w milimetrach i osiągają wartości pomiędzy 1,1 a 1,4 mm. Początkującym zalecane są naciągi cieńsze i bardziej elastyczne, nie są one tak wytrzymałe jak te grubsze i sztywniejsze, pozwolą jednak na łatwiejszą rotację, lepszą dynamikę i wpłyną pozytywnie na ogólny komfort gry. Od siły naciągu w przypadku mniej zaawansowanych graczy zależeć będzie moc uderzenia piłki. Każda rakieta posiada rekomendowane zakresy naciągania, są one najczęściej wypisane na ramie lub rączce rakiety. Wartości podaje się w kilogramach (zazwyczaj są to wartości między 20 a 30 kg). Przy pomocy siły naciągu regulowany jest tzw. stopień kontroli nad piłką - czyli siła, dynamika i rotacja, z jaką jest odbijana. Osobom początkującym zaleca się sugerować podpowiedziami producenta, naciągając rakietę na średnim lub poniżej średniego poziomie, dzięki temu łatwiejsze będzie mocniejsze odbicie piłki.

Czy wybrałeś już odpowiednią rakietę dla siebie?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, brakuje Ci doświadczenia lub ciągle się wahasz - skorzystaj z porady ekspertów! W naszym sklepie dostępne są rakiety oraz sprzęt i akcesoria dla graczy na każdym etapie zaawansowania. Pomożemy Ci dobrać idealną ramę dostosowaną do Twoich potrzeb i umiejętności. Zapraszamy do kontaktu, doradzimy, określimy wszystkie parametry i znajdziemy odpowiedni model dla Ciebie! <3:*

Pozostałe wpisy