Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Gdzie brać lekcje tenisa - czy można samemu nauczyć się grać?

01.09.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy

Tenis ziemny to ogólnorozwojowy sport, który znakomicie wpływa na zdrowie i kondycję, ale i jest to bardzo przyjemna gra towarzyska, która pomaga zrelaksować się po ciężkim tygodniu pracy. Jak najłatwiej opanować grę w tenisa? Czy szkoła tenisa ziemnego to dobry pomysł? Czy można nauczyć się grać samemu?

Tenis ziemny lekcje - sprzęt sportowy do gry

Aby lekcje gry w tenisa przynosiły szybko oczekiwane rezultaty, należy zadbać najpierw o odpowiedni sprzęt sportowy. Lekcje tenisa nie będą sprawiały przyjemności, a gracz nie będzie szybko zdobywać i rozwijać nowych umiejętności, jeśli rakieta, buty czy piłki będą niedopasowane.

  • rakiety tenisowe - właściwie dobrana rakieta znacznie ułatwia naukę i sprawia, że gracz czerpie radość z gry. Jaką rakietę powinien wybrać początkujący, nim zdecyduje się na lekcje gry w tenisa? Na początku najlepiej wybrać model o niższej wadze, dość lekka rakieta umożliwia swobodne manewrowanie, a przy tym nie obciąża ramion, co pozwala uniknąć kontuzji. Specjaliści zalecają rakiety o wadze nieprzekraczającej 300 gramów. Powinna być ona również dość elastyczna, dzięki temu będzie mniej obciążać bark i ramię oraz odda więcej mocy podczas odbić. Istotna jest także wielkość główki - duże pole powierzchni odbicia sprawia, że łatwiej trafić w piłkę i nadać jej większą rotację. Główka w rakiecie dla początkujących powinna mieć rozmiar 93-95 in. Ważne jest również to, aby rakieta dobrze leżała w dłoni - należy zatem starannie wybrać rozmiar rączki. Kobiety zwykle wybierają rozmiar L2, natomiast mężczyźni L3;
  • buty do gry w tenisa - tak samo istotne jak rakiety są również buty. Właściwie dobrane pomagają utrzymać równowagę na każdej nawierzchni, a także skutecznie zabezpieczają mięśnie oraz stawy przed przeciążeniami i w efekcie przed kontuzjami. Przed zakupem obuwia należy ustalić, na jakiej będzie się grać nawierzchni. W Polsce dominują korty ziemne, czyli tak zwana mączka. Najlepszą opcją w tym przypadku są buty z podeszwą clay, która posiada jodełkowe ułożenie bieżnika. Obuwie do tenisa musi być wygodne i posiadać system amortyzacji, który skutecznie redukuje drgania, jakie są tworzone przez częste zmiany tempa ruchu czy zmiany kierunku. Najlepsi producenci obuwia stosują specjalne sprężyste podeszwy bądź żelowe poduszki w niektórych punktach stopy. Ważna jest także wentylacja cholewki - przewiewne siateczki uwalniają nadmiar ciepła i redukują ilość wilgoci, jaką wydziale skóra, dzięki czemu można na długo zachować przyjemne i świeże uczucie, nawet wtedy, gdy trening jest wyjątkowo intensywny.

Nauka tenisa ziemnego - czy warto zdecydować się na profesjonalne lekcje tenisa?

Po wyborze odpowiedniego sprzętu do gry należy zdecydować się na to, jak będzie wyglądać nauka tenisa ziemnego. Niestety, tenis jest trudnym sportem, gracze muszą nauczyć się wielu wymagających i skomplikowanych sposobów uderzenia piłki czy w jaki sposób poruszać się na korcie, aby nie przydarzyła się im żadna kontuzja. Właśnie z tego powodu najlepiej stawiać swoje pierwsze kroki w tenisie pod okiem prawdziwego trenera. Samodzielna nauka również jest możliwa, ale szkoła tenisa ziemnego sprawi, że gracz szybciej nauczy się technik i będzie czerpać przyjemność z gry. Na dłuższą metę w takim sporcie jak tenis ziemny, lekcje samodzielne powodują często nieprawidłowe nawyki, które z czasem mogą powodować przeciążenia mięśni, naciągnięcie ścięgien czy poważniejsze urazy. Natomiast na zajęciach trener przygotowuje zawodników do prawidłowej gry, koryguje ich błędy i sprawia, że postępy są szybkie, a gra sprawia radość.

Pozostałe wpisy