Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Turnieje Wielkiego Szlema

02.04.2024 DoTenisa.pl Centrum wiedzy

Które turnieje należą do Wielkiego Szlema i gdzie są rozgrywane?

  • Australian Open w Melbourne, rozgrywany w styczniu.
  • French Open (znane również jako Roland Garros) rozgrywane na kompleksie Stade Roland Garros w Paryżu, zazwyczaj maj/czerwiec.
  • Wimbledon w All England Lawn Tennis and Croquet Club w Londynie, na trawiastych kortach, zazwyczaj w czerwcu/lipcu.
  • US Open na kortach twardych w USTA Billie Jean King National Tennis Center w Nowym Jorku, rozgrywany w sierpniu/wrześniu.

Co znaczy Wielki Szlem?

Zacznijmy od tego co termin oznacza obecnie. Jest to duże uproszczenie i odnosi się po prostu do każdego z poszczególnych turniejów najwyższej kategorii. Historycznie i poprawnie o Wielkim Szlemie należy mówić w przypadku bardzo rzadkiego osiągnięcia, jakim jest zwyciężenie we wszystkich czterech turniejach w jednym roku kalendarzowym. Dokonało tego niewielu zawodników historii.

Wygranie jednego z tych turniejów jest prestiżowe, ale osiągnięcie Wielkiego Szlema polega na wygraniu wszystkich czterech turniejów w jednym roku kalendarzowym. Jest to rzadki wyczyn, który osiągnęli tylko nieliczni tenisiści i tenisistki. Jest ich zaledwie piątka, a jednemu z nich, Rodowi Laverowi udało się to dwukrotnie. Pozostali to Don Budge, Maureen Connolly, Margaret Smith Court oraz jako ostatnia Steffi Graf, która dokonała tego w 1988 roku. Pojawia się kilka ciekawy wariacji na temat osiągnięcia, np. dla zawodnika, który wygra kolejne turnieje, ale nie w jednym roku kalendarzowym lub najbardziej prestiżowa wersja Złoty Wielki Szlem, dla tenisisty lub tenisistki, którzy do Wielkiego Szlema dołożą zwycięstwo w Igrzyskach Olimpijskich. Smaczkiem jest zatem to, że szansa na takie osiągnięcie pojawia się raz na cztery lata. W historii dokonano tego tylko raz, a zrobiła to wspomniana wcześniej Steffi Graf.

Każdy z turniejów Wielkiego Szlema ma swoją charakterystykę, ze względu na nawierzchnię, panującą pogodę, a więc wilgotność, temperaturę, ale również swoje historyczne umocowanie. Zacznijmy nietypowo, bo od środka turniejów, zarówno pod względem odbycia się pierwszej imprezy, jak i jej kolejności w roku kalendarzowym.


French Open - Roland Garros

Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w tenisie ziemnym, rozgrywane na kortach im. Rolanda Garrosa. Pierwsze turnieje odbywały się na trawie (do ok. 1912 roku grano wyłącznie na takim podłożu), następnie zastąpiono ją mączką ceglaną. French Open to najbardziej rozpoznawalny turniej, gdzie gra się na clayu. Jest jednym z turniejów wielkoszlemowych od 1925 roku, kiedy to na dwa lata przywrócono korty trawiaste. Historycznie była to pierwsza impreza tego typu, w której brać mogli zarówno zawodowi gracze, jak i amatorzy.

French Open - Roland Garros

Czy korty w Paryżu się czymś wyróżniają?

Naturalnie, a to głównie dzięki zastosowanej nawierzchni. Na kortach ceglanych piłka zachowuje się inaczej niż na twardych, po odbiciu wchodzi w wysoki kozioł i zwalnia. To sprawia, że przewaga zawodników o mocnym serwisie jest znacznie zniwelowana. I to do tego stopnia, że część zawodników, którzy z łatwością wygrywali inne imprezy Wielkiego Szlema nie byli w stanie wygrać choćby jednego turnieju w Roland Garros. Na tej liście znajdziemy Pete'a Samprasa, Borisa Beckera, Jimmiego Connorsa czy Martinę Hingis. Są też zawodnicy, którzy na kortach ceglanych radzą sobie wybitnie, tu należy wspomnieć o królu Paryża, Rafaelu Nadalu, który triumfował tu 14 razy! We French Open wyśmienicie radzi sobie reprezentantka Polski, Iga Świątek, która już trzykrotnie sięgała po najwyższy laur w turnieju.

Jakie nagrody we French Open

Poza imponującymi nagrodami pieniężnymi (za turnieje singlowe po kilka milionów dolarów dla zwycięzcy) w ręce triumfatorów trafiają puchary, zaprojektowane przez słynną firmę jubilerską La Maison Mellerio. Zwycięzca męskiej drabinki otrzymuje Puchar Muszkieterów (Coupe des Mousquetaires), a zwyciężczyni Coupe Suzanne Lenglen, nazywany od francuskiej tenisistki, która była jedną z pierwszych kobiecych gwiazd sportu, rozpoznawanych na całym świecie. W latach 1919-25 sięgnęła po 25 tytułów mistrzowskich.

Kolekcja Roland Garros


Wimbledon

Dla tenisistów początek lata od dawna kojarzy się z jednym, wielkoszlemowym turniejem rozgrywanym na trawiastych kortach Wimbledonu. Najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie przyciąga uwagę fanów sportu, którzy ochoczo przybywają do Londynu, żeby wziąć udział w imprezie i kibicować swoim ulubionym tenisistom. Pośród nich zawsze znajdziesz największe gwiazdy, zawodników czołówki rankingów ATP i WTA. Tegoroczny Wimbledon nie będzie inny.

Wimbledon

Początki Wimbledonu

Za pierwszą edycję turnieju uważa się imprezę, która odbyła się w 1877, czyli blisko 150 lat temu! Od 1884 roku w Wimbledonie biorą udział panie oraz deble. Do ery open, czyli do 1968 roku w turniejach mogli brać udział wyłącznie amatorzy. Najbardziej utytułowanymi zawodnikami Wimbledonu są Roger Federer, który wygrywał w Anglii ośmiokrotnie. Wśród kobiet bezkonkurencyjna jest w tym zestawieniu Martina Navratilova, triumfatorka 9 turniejów. Niegdyś trenerka jednej z najwybitniejszych tenisistek z Polski, Agnieszki Radwańskiej.

Turniej tradycyjnie zaczyna się w poniedziałek. W 2022 roku kort centralny obchodził swoje 100. urodziny.

Wyjątkowa nawierzchnia kortów Wimbledonu

Jest to jedyny wielkoszlemowy turniej rozgrywany na trawie. Od ponad 20 lat jest to życica trwała. Korty muszą wytrzymać 13 dni rywalizacji, co w przypadku naturalnej nawierzchnii jest nie lada wyczynem. Należy pamiętać, że jakość kortu w mniejszym stopniu zależy od samej trawy, kluczowa jest gleba, która musi być odpowiednio twarda i sucha, żeby zapewnić piłce właściwe odbicie. W czasie Mistrzostw trawa jest koszona codziennie, zachowuje długość 8 mm. W przeszłości inne turnieje wielkoszlemowe rozgrywano na trawie:

  • French Open do 1928 roku;
  • US Open do 1975 roku;
  • Australian Open do 1988 roku.

Centralne korty Wimbledonu używane są wyłącznie podczas corocznych Mistrzostw.

Cmentarz Mistrzów

Takim mianem szczyci się kort nr 2. Ten obiekt posiadający 3000 miejsc dla widzów zawdzięcza tę nazwę swojej historii. Graveyard of Champions to kort, na którym we wczesnych fazach turnieju żegnali się z nim najwięksi, bardzo często główni faworyci. W tym gronie znajdziemy takie nazwiska jak John McEnroe, Pete Sampras czy siostry Williams.

Kolory Wimbledonu

Tradycyjnymi barwami Wimbledonu są ciemno zielony i fioletowy, które umieszczono w logo imprezy. Do 2005 roku sędziowie oraz podawacze piłek nosili stroje w tych właśnie kolorach. Obecnie noszą się na granatowo. Barwy turnieju odnajdziemy na produktach przygotowanych przez największe marki tenisowe. Rakiety do tenisa, torby, buty, stroje oraz akcesoria nawiązujące do turnieju wypuszcza m.in. Babolat. Ważnym elementem gry na Wimbledonie są stroje zawodników, którzy mogą ubierać się wyłącznie na biało. Jest to jedyne ograniczenie dla tenisistów biorących udział w Wimbledonie. Odnosząc się do kolorów imprezy należy wspomnieć o przysmaku towarzyszącym kibicom w Londynie. Truskawki z bitą śmietaną stały się nieodłącznym elementem turnieju, widzowie spożywają je w ogromnych ilościach. Szacuje się, że co roku jest to ponad 38 ton truskawek!

Wimbledon to turniej z wieloma tradycjami. Rozpoczyna się w poniedziałek, 7. dzień imprezy jest dniem wolnym (z kilkoma wyjątkami, kiedy to w niedzielę nadrabiano opóźnienia wywołane deszczem).

Ostatnim brytyjczykiem, który sięgał po tytuł jest Andy Murray, który w 2016 roku pokonał w finale Milos Raonica. Jednym z ostatnich mistrzów jest jeden z najbardziej utalentowanych tenisistów nowego pokolenia, Carlos Alcaraz.

Wimbledon to magiczny turniej, który żyje w wyobraźni wielu tenisistów, którzy marzą, żeby w nim wystartować. Dla wszystkich miłośników tenisa przygotowano akcesoria nawiązujące do najstarszego turnieju tenisowego. Wśród nich znajdziecie torby, plecaki, rakiety oraz buty, które swoim wzornictwem i wykończeniem wyróżniają się na tle produktów z regularnych kolekcji.

Kolekcja Wimbledon


Pozostałe wpisy