Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Jak owijać rakietę tenisową?

24.11.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy

W grze w tenisa liczy się mocny, pewny chwyt. Taki zapewnia między innymi odpowiednio założona taśma do rakiety tenisowej, w środowisku sportowym znana też jako owijka do rakiety. Co istotne, można ją wymieniać, co przy intensywnych treningach z pewnością będzie konieczne. Jak owijać rakietę tenisową?

Dlaczego taśma do rakiety tenisowej jest tak ważna?

Bez względu na to, czy trenujesz już od dłuższego czasu, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tenisem, z pewnością już wiesz, jak ważna jest odpowiednia jakość rakiety tenisowej. I wcale nie chodzi tylko o markę sprzętu sportowego, a raczej o jego konstrukcję. Lekki materiał czy odpowiednio założony naciąg to jedno - drugie to uchwyt, który powinien pewnie leżeć w dłoni i nie wyślizgiwać się. O to dba właśnie owijka do rakiety tenisowej!

Taśma zakładana na uchwyt rakiety pełni kilka funkcji. Poza zapewnieniem wygodnego chwytu użytkownikowi, służy także do częściowej absorpcji potu. Owijka zapewnia przyczepność, a do tego ogranicza ryzyko mimowolnego obracania się uchwytu w dłoni. Jest jednocześnie na tyle "miękka", że pozwala uniknąć głębokich odcisków, których w trakcie intensywnej gry trudno uniknąć.

Rodzaje owijek do rakiety tenisowej

Musisz wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje owijek do rakiety tenisowej: bazową oraz wierzchnią (każdy dobry sklep tenisowy ma w swojej ofercie oba typy, a doradcy takich punktów z pewnością pomogą Ci w wyborze).

Bazowa taśma do rakiety tenisowej (basic grip), zgodnie ze swoją nazwą, jest podstawową osłoną uchwytu, owijaną bezpośrednio wokół niego. Jako pierwsza warstwa jest wyczuwalnie grubsza w dotyku, najlepiej do takiego stopnia, by znajdująca się pod nią konstrukcja rączki była niemal niewyczuwalna. Każda fabrycznie nowa rakieta powinna być w taką wyposażona! Powierzchnia owijki bazowej jest perforowana, a sama taśma może być wykonana ze skóry lub trwałych tworzyw sztucznych. Spodnia strona taśmy jest klejąca, co zapewnia dokładne przyleganie do trzonka rakiety.

Owijki bazowe

Drugi rodzaj taśmy, owijka wierzchnia (overgrip), jest już cieńsza, a do tego nieco mniej wytrzymała niż bazowa. Ponieważ jednak jest nakładana bezpośrednio na nią, osłania basic grip i pełni rolę estetyczną - jest dostępna w wielu kolorach, dzięki czemu pozwala spersonalizować wygląd rakiety. W odróżnieniu od owijki bazowej, wierzchnia nie ma warstwy klejącej. Poza funkcjami ochronnymi czy wizualnymi, taśma wierzchnia pozwala zachować także odpowiedni poziom higieny uchwytu.

Owijki zewnętrzne

Kiedy i jak wymienić taśmę do rakiety tenisowej?

Wymiana bazowej i wierzchniej taśmy do rakiety tenisowej przebiega praktycznie według takiego samego schematu. Oczywiście - znacznie częściej usuwa się i nakłada wariant wierzchni, jednak w obu przypadkach można kierować się tymi samymi wskazówkami. Poniżej znajdziesz opis, krok po kroku, wymiany taśmy bazowej.

Za każdym razem (i w przypadku każdego rodzaju owijki) konieczne jest usunięcie poprzedniej taśmy.

  1. Z nowej owijki do rakiety tenisowej musisz zdjąć znajdującą się na niej folię ochronną.
  2. Ze ściętego pod kątem końca nowej taśmy oderwij niewielki fragment warstwy chroniącej stronę klejącą.
  3. Ścięty koniec taśmy wyznacza początek owijania - przyłóż go prostopadle do stopki rakiety, pamiętając o zachowaniu linii skrętu - osoby praworęczne, trzymając rakietę w lewej dłoni, rozpoczynają owijanie w prawo. Gracze leworęczni powinni w trakcie owijania trzymać rakietę prawą ręką, a owijanie taśmy rozpocząć w lewą stronę.
  4. W trakcie owijania lekko naciągaj owijkę, dzięki czemu będzie ona lepiej przylegała do trzonka rakiety tenisowej. Układając owijkę stopniowo w kierunku główki rakiety staraj się nawijać na siebie kolejne poziomy tak, by zachodziły na siebie maksymalnie na wysokość do 2 milimetrów.
  5. Jeśli u szczytu uchwytu pozostał nadmiar owijki, odetnij go, najlepiej także pod kątem (podobnym, jak przy początku nawijania taśmy).
  6. Zakończenie owijki zabezpiecz dołączoną do zestawu taśmą ochronną, która estetycznie połączy owijkę z końcem trzonka, a do tego zapobiegać będzie nadrywaniu się owijki w tym miejscu.

Jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie przed pierwszą wymianą owijki, odwiedź sklep tenisowy lub dobrej klasy ogólny sklep sportowy. Doświadczeni pracownicy pomogą Ci poprawnie założyć nową taśmę do rakiety tenisowej!

Pozostałe wpisy