Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Jaką rakietę do tenisa wybrać?

20.08.2021 DoTenisa.pl Centrum wiedzy

Rakieta tenisowa to najważniejsze narzędzie każdego gracza, jego broń na korcie. Przy wyborze kierujemy się kilkoma kryteriami, przede wszystkim naszym wiekiem i poziomem doświadczenia. Zwracamy uwagę na specyfikację, a szczególnie na wagę, wielkość główki oraz balans. Bardziej zaawansowani gracze sprawdzają sztywność oraz siłę naciągu, którą oczywiście można modyfikować przy kolejnej wymianie. Indywidualną sprawą jest rozmiar rączki, który dopasowujemy do wielkości dłoni. Wybór jest dość duży, a rozbieżność cenowa może przyprawić o zawrót głowy, ceny wahają się od ok. 150 do 1400 złotych. Na stronie dotenisa.pl znajdziesz sprzęt dla graczy każdego poziomu, począwszy od juniorów, którzy stawiają pierwsze kroki na korcie, po graczy turniejowych. Z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie.

Specyfikacje rakiet tenisowych

Rakieta jedynie pomaga wyciągnąć z nas maksimum umiejętności. Dzięki odpowiedniej sprawimy, że będzie nam się grało bardziej komfortowo, a wybrane zagrania będą nam przychodziły z większą łatwością. Specyfikacje rakiet różnią się ze względu na kilka kryteriów, m.in. wielkość główki. Zależność jest dość prosta, im większa główka tym pokaźniejszy sweet spot, czyli pole czystego odbicia. Łatwiej nam odbić piłkę, ale trudniej o szybkie zagranie, bo duża główka zwalnia swing, czyli nasz zamach. Waga rakiety wpływa na dynamikę i pewność zagrania. Im większa waga tym stabilniejsze uderzenie, niestety wiąże się to z koniecznością użycia znacznie poważniejszej siły. Rakiety produkowane są z różnymi wielkościami rączek, które dobieramy indywidualnie. Ważne, żeby uchwyt był dla nas wygodny, a rakieta pewnie leżała w dłoni.

Obecnie rakiety wykonane są z grafitu i/lub aluminium - tańsze modele. To ile chcemy przeznaczyć na zakup będzie determinowało z czego zrobiona będzie nasza rama. Najtańsze będą aluminiowe, trochę droższe wykonane z mieszanki grafitu i metalu (200-400 złotych), powyżej 400 złotych znajdziemy wyłącznie modele wykonane z włókna węglowego. Jeśli planujesz grać w tenisa regularnie wybieraj albo najlepsze rakiety kompozytowe, albo celuj w te wykonane z grafitu. Te są zdecydowanie najbardziej komfortowe, ich wybór jest największy, a pośród dostępnych na pewno znajdziesz takie, które będą miały specyfikację właściwą dla Ciebie.

Jaki naciąg do rakiety tenisowej wybrać?

Kwestia naciągu jest wbrew pozorom bardzo istotna. Wszak to on odpowiada za kontakt z piłką i jego właściwości będą kluczowe dla jakości naszych zagrań. Jeśli ktoś gra rekreacyjnie, nie zależy mu na poprawie szczególnych właściwości to powinien wybrać naciąg trwały i komfortowy. Dla osób stawiających na performance dobrać należy naciąg bardziej profesjonalny i skupić się na odpowiedniej sile przy zakładaniu. Często do tego właściwego naciągu dochodzi się po kilku, czy kilkunastu próbach. Rynek oferuje szeroki wybór strun syntetycznych, ale znajdziemy również hybrydy z dodatkami naturalnymi oraz w pełni naturalne naciągi (te należą do najdroższych). Duża elastyczność zwiększa komfort gry, przekrój wielokątny pozwala na lepsze panowanie nad rotacją. Naciągi hybrydowe łączą zalety naturalnych i syntetycznych, pozwalają na poprawienie osiągów na korcie. Stosują je profesjonalni gracze. W naszym sklepie znajdziecie struny dla każdego, a nasi specjaliści służą radą, rozwieją także Twoje wątpliwości przy wyborze. Oferta to naciągi takich marek jak Luxilon, Head, Babolat, Wilson, Yonex i wiele innych.

Pozostałe wpisy