Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Tenis ziemny - świetny sposób na poprawę kondycji

15.09.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy

Dobra kondycja fizyczna jest niezwykle ważna w życiu. Pozwala ona nie tylko na efektywne uprawianie sportu oraz osiąganie w nim sukcesów, ale kondycja jest również pomocna podczas najzwyklejszych codziennych czynności. Stan kondycji można określić biorąc pod uwagę to, jak organizm reaguje na aktywność fizyczną - jeśli po przejściu kilkuset metrów czy wejściu na 4 piętro łapie zadyszka, pojawia się ból nóg lub występują inne problemy - nad kondycją należy popracować. Jak poprawić kondycję? Jaki wpływ na nią ma tenis ziemny? Jakie ćwiczenia na poprawę kondycji fizycznej warto stosować?

Co to jest kondycja?

Tak właściwie to co to jest kondycja? Kondycja fizyczna to ogólny stan fizjologiczny organizmu, który zmienia się pod wpływem czynników zewnętrznych. Ma ona związek z odżywianiem się, wytrenowaniem oraz różnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Kondycja fizyczna składa się z takich elementów jak wydolność układu oddechowego, masa mięśniowa czy mocne serce.

Jak poprawić kondycję?

Jak polepszyć kondycję, kiedy ogólna sprawność nie jest wystarczająco dobra? W takim wypadku należy pamiętać o systematycznym wzmacnianiu organizmu. W takim wypadku należy wykonywać różne ćwiczenia - siłowe czy aerobowe, a najlepiej takie, które angażują jak najwięcej partii ciała. Odpowiedni wysiłek fizyczny zwiększa masę mięśniową i poprawia wydolność układu oddechowego oraz układu krążenia.

Tenis ziemny a kondycja

Czy gra w tenisa ziemnego zapewnia odpowiednie ćwiczenia na poprawę kondycji fizycznej? Jak się okazuje, regularna gra w tenisa ziemnego pozwala wyrobić sobie kondycję, a także i poprawić zwinność, refleks i koordynację ruchową, ale to nie wszystko. Gra w tenisa ziemnego ma również wpływ na poprawę wyglądu sylwetki, ponieważ angażuje ona skutecznie do pracy dosłownie wszystkie partie mięśniowa, tym samym umożliwia spalić tkankę tłuszczową ze wszystkich partii ciała, pozbyć się nadmiernych kilogramów oraz wyrzeźbić piękną i smukłą sylwetkę.

Jak rozpocząć treningi tenisa?

Naukę gry w tenisa można zacząć w każdym wieku i jak już wspomniano to wyżej, jest to sport ogólnorozwojowy, ale i przyjemna gra towarzyska, która pozwala miło spędzić czas. Przed rozpoczęciem treningów warto się najpierw właściwie przygotować, czyli kupić lekką, ale wytrzymałą rakietę z dużą główką i wygodną rączką czy też dobrać wygodne buty z systemem amortyzacji, dzięki któremu uniknie się kontuzji. Nie bez znaczenia jest także piłka tenisowa. Dzieci mają do wyboru jedną z czterech rodzajów:

  • stage on, czyli piłka zielona - jest przeznaczona dla dzieci w wieku 9-10 lat i jest o 25% wolniejsza od piłki tradycyjnej;
  • stage two, czyli piłka pomarańczowa - dla dzieci w wieku 8-9 lat. Jest o 50% wolniejsza od piłek regularnych;
  • stage three, czyli piłka czerwona - dla dzieci w wieku 5-7 lat, jest wolniejsza od normalnej piłki o 75%;
  • piłka gąbczasta - dla dzieci do 5 roku życia.

Z kolei dorośli mogą zdecydować się na piłki bezciśnieniowe i ciśnieniowe. Te pierwsze są twarde i bardzo wytrzymałe, można nimi dość długo grać dlatego zaleca się je stosować amatorom i zawodnikom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tenisem i jeszcze nie wiedzą, jak często będą grać i czy w ogóle chcą kontynuować treningi. Ciśnieniowe natomiast są miękkie i lekkie, ale wymagają regularnej gry, ponieważ po odpakowaniu z pudełka tracą swoje właściwości.

Dodatkowe ćwiczenia do tenisa

Tenis to dość trudna i wymagająca gra, dlatego też najrozsądniej jest trenować pod okiem trenera, który wyeliminuje złe nawyki i sprawi, że efekty przyjdą szybko, a sama gra będzie przyjemnością. Tenis sam w sobie stanowi znakomity trening, ale osoby, które chcą osiągnąć jak najlepsze wyniki mogą trenować również dodatkowo poza kortem, co wpływa nie tylko na osiągnięcia, ale i jeszcze lepszą kondycję. Do takich ćwiczeń zalicza się trening siłowy (pompki, podciągnięcia na drążku, wymachy z hantlami), cardio (bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy ćwiczenia na orbitreku) a także i ćwiczenia aerobowe (przysiady, brzuszki, wykroki).

Pozostałe wpisy