Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Jak wybrać odpowiednie zajęcia tenisowe dla dziecka?

21.07.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy

Tenis ziemny stał się w ostatnich latach sportem niezwykle popularnym, a na fali sukcesów polskich sportowców, spotykamy coraz więcej osób chętnych do gry. Są wśród nich dorośli i dzieci. Dla najmłodszych organizuje się specjalne szkółki tenisowe, które wprowadzają w świat tego niegdyś elitarnego, a dziś o wiele bardziej przystępnego sportu.

Gdzie i z kim powinno trenować dziecko?

Trener tenisa to wolny zawód, nie wymaga żadnego specjalnego pozwolenia ani certyfikatu. Z tego powodu jest wielu, którzy imają się tego zajęcia. Niestety z większym lub mniejszym powodzeniem. Nauka gry, szczególnie na poziomie młodych adeptów, wymaga odpowiedniego przygotowania - właściwego podejścia oraz metodyki. Bycie sprawnym graczem nie daje żadnej gwarancji, że spełnimy się jako trener. Warto zatem rozglądać się za osobami, które są do takiego szkolenia przygotowane, posiadają doświadczenie. Najlepsi zostaną nam zarekomendowani w klubie.

Zajęcia dla najmłodszych prowadzone są w większości klubów tenisowych. Wybierzmy takie miejsce, które będzie stosunkowo blisko, a trening dziecka odbywał się będzie w dogodnych godzinach. Wyjazd na trening 'za karę' nikomu nie posłuży, a na pewno nie da tej samej satysfakcji co upragniona godzina na korcie z ulubionym trenerem.

Kiedy powinno się zacząć trenować tenisa ziemnego?

Obecnie trenują już najmłodsi. Kilkulatki przygotowują się do gry poprzez zabawą na korcie. Pierwsze zajęcia nie są związane ze zdobywaniem umiejętności czysto technicznych, wątpliwe czy przyniosłoby to pożądane rezultaty. Ćwiczenia są ukierunkowane na właściwe ocenianie odległości oraz prawidłowy rozwój fizyczny, motoryczny. Tenis ziemny jest sportem nastawionym na dobrą sprawność, atletyczni, szybko poruszający się po korcie to czołówka światowych rankingów. Z czasem rozwój umiejętności wzbogaca się o taktykę tenisową, a dziecko nabywa umiejętności oceny gdzie należy zagrać piłkę w poszczególnych fragmentach wymiany. Właściwie pokierowany junior szybko nabiera umiejętności, które pozwalają mu rywalizować ze swoimi rówieśnikami.

Czym jest Tenis10?

Rozpoczęcie przygody z tak wymagającym sportem jak tenis ziemny jest trudne dla części dorosłych, a co dopiero gdy mówimy o kilkulatkach. Sposób na zachęcenie do gry w tenisa to dostosowanie warunków do wieku i wzrostu, a więc znaczne ułatwienie jakim jest przeniesienie treningu na mniejszy kort, a także gra innym sprzętem. Zajęcia Tenis10 to przede wszystkim metoda nauki przy uwzględnieniu naturalnych czynników i predyspozycji dzieci. Najmłodsi grają na niewielkich kortach, do odbijania używają lekkich, mniejszych rakiet oraz specjalnych piłek. Te dzielą się na kilka rodzajów: gąbczaste, czerwone (wolniejsze o 75% od normalnych), pomarańczowe (wolniejsze o 50%) oraz zielone (wolniejsze o 25%), te ostatnie przeznaczone dla dzieci w wieku ok. 10 lat, które mogą grać na pełnowymiarowych kortach.

Sprzęt sportowy dla dzieci

Pamiętajmy, że w pewnym wieku to dla dziecka raczej zabawa i starajmy się nie naciskać na wynik. Odpowiednio umotywowany młody zawodnik chętniej uczestniczy w treningach, pomoże mu w tym odpowiednio dobrany sprzęt. Tu najważniejsze są wygodne buty oraz rakieta. Ta powinna być dopasowana do wieku i wzrostu. Jeśli dziecko ma swojego ulubionego tenisistę to niektórzy z nich mają własne linie rakiet, a w nich juniorskie odpowiedniki.

Pozostałe wpisy