Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Jak wybrać najlepsze buty do tenisa?

24.06.2021 DoTenisa.pl Centrum wiedzy

Obuwie do tenisa, podobnie jak sprzęt do gry, powinniśmy wybierać bardzo uważanie i biorąc pod uwagę pewne aspekty, w tym wypadku - rodzaje podeszw oraz dopasowanie butów do stóp. Tenis jest bardzo wymagającą dyscypliną sportu i może powodować liczne kontuzje, dlatego też należy odpowiednio zadbać o wygodę i ochronę stóp.

Jakie buty do tenisa wybrać?

Tenis jest grą dynamiczną - wymaga ciągłego przemieszczania się na korcie czy zmiany kierunków. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem często zastanawiają się czy warto już na początku inwestować w profesjonalne obuwie, czy lepiej jednak zostać przy obuwiu miejskim lub do biegania (przynajmniej na jakiś czas). Niestety, tradycyjne buty, które można zakupić w sklepach obuwniczych, zwykle nie mają wiele wspólnego ze sportem. Aby zawodnikowi grało się dobrze, musi wziąć pod uwagę swój komfort, nawierzchnię, na jakiej zamierza grać, a nawet swoje umiejętności.

Buty do tenisa - podeszwa

Bardzo istotną kwestią dla kupującego powinna być podeszwa. Właśnie to bierze pod uwagę większość osób, które kupuje buty tenisowe. Możemy wyróżnić obuwie przeznaczone na trzy nawierzchnie:

  • buty tenisowe na korty twarde - takie obuwie jest bardzo trwałe i zapewnia nam doskonały komfort na nawet najtwardszej nawierzchni i umożliwia naturalny ruch. Posiada sztywną cholewkę, sporą ilość amortyzatorów, elastyczne rowki i bardzo wytrzymałą podeszwę, doskonale przystosowaną do częstych ruchów typu "stop-and-go". Warto zauważyć, że taka podeszwa sprawdzi się również na innych nawierzchniach, dlatego też jest najlepszym wyborem dla początkującego gracza. W sklepie DoTenisa.pl takiemu obuwiu jest przypisana nawierzchnia uniwersalna.
  • buty tenisowe na korty ziemne (mączkę) - obuwie do gry na takiej nawierzchni posiada specjalną "jodełkę", czyli bieżnik, który poprawia przyczepność do podłoża. Odpowiednia konstrukcja bieżnika sprawia, że do podeszwy nie przykleja się zbyt duża ilość mączki, a po treningu lub nawet długim meczu łatwo ją usunąć i wyczyścić buty. Obuwie do gry na korty ziemne jest bardzo dopasowane do stopy i posiada wzmocnioną część boczną, dzięki czemu zapewnia wysoką stabilność, nawet podczas ślizgów do piłki. Buty na mączkę oznacza się wyrazem Clay.
  • buty tenisowe na sztuczną trawę - obuwie przeznaczone do gry na trawie ma płaską podeszwę ze specjalnymi wypustkami, które zapewniają doskonałą przyczepność, nawet na mokrej nawierzchni. Takie buty są wykonane z gumy i są bardzo elastyczne.

Najlepsze buty tenisowe

Najlepsze buty do tenisa dla danego zawodnika mają jednak nie tylko doskonale dobraną podeszwę do nawierzchni, na której trenuje i gra, ale są również idealnie dopasowane do jego stóp. Buty tenisowe nie mogą być zbyt luźne, ani zbyt ciasne. Muszą posiadać wygodne śródstopie i sztywny zapiętek. Muszą także być dopasowane do szerokości stopy i zapewniać amortyzację. Nie mogą także powodować jakiegokolwiek, nawet najmniejszego, dyskomfortu. Nie mówiąc już o bólu czy otarciach podczas grania. Kupując buty do tenisa powinno się wybrać te najlepiej dopasowanie, nie zakładając, że np. po kilku dniach użytkowania dyskomfort minie, gdyż tak naprawdę tylko nasili się nasz problem. Przed zakupem obuwie najlepiej zmierzyć w sportowych skarpetkach, dokładnie w takich, w jakich zamierzamy grać, gdyż są nieco grubsze od zwykłych. Warto zakupić także specjalne wkładki, które zapewnią większy komfort podczas gry. W sklepie DoTenisa.pl można zakupić najlepiej dopasowane buty do tenisa męskie, damskie i juniorskie, takich marek jak ASICS, Babolat, Mizuno czy Yonex.

Pozostałe wpisy