Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Najważniejszy sprzęt sportowy początkującego tenisisty

08.10.2021 DoTenisa.pl Centrum wiedzy

Tenis to sport, który wymaga już na wstępnie zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt do gry. Należy zauważyć, że właściwie dobrana rakieta czy buty mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój umiejętności gracza. Właśnie z tego powodu warto zadbać o odpowiedni wybór. Podpowiadamy w jaki sprzęt sportowy powinien zaopatrzyć się każdy początkujący tenisista.

Rakieta tenisowa

Najważniejszą rzeczą wśród sprzętu sportowego każdego tenisisty, bez względu na jego doświadczenie jako gracza, jest bez wątpienia rakieta tenisowa. Kiedy dopiero rozpoczynamy przygodę z tym sportem najlepiej zakupić rakietę z naciągiem, który znacznie ułatwia grę każdej początkującej osobie. Warto zauważyć, że naciąg należy wymienić co jakiś czas. Jeśli używamy rakiety raz w tygodniu, naciąg należy wymienić co dwanaście miesięcy. Natomiast jeśli średnio gramy w tenisa dwa razy w tygodniu - naciąg należy wymienić co sześć miesięcy. Należy go również wymienić zawsze wtedy, kiedy pęknie. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu pierwszej rakiety do gry w tenisa?

  • długość - osoby dorosłe powinny zakupić rakietę do gry o standardowej długości, czyli ok. 70 centymetrów;
  • wielkość główki - początkujący i amatorzy mogą zdecydować się na sprzęt z większą główką, która ułatwi im na początku odbijanie piłki;
  • rączka - istotna jest również rączka rakiety, musi dobrze leżeć w dłoni tenisisty;
  • ciężar - osoby początkujące powinny decydować się na lżejsze modele.

Piłka tenisowa

Ogromny wpływ na jakość gry i komfort graczy ma również piłeczka tenisowa. Gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tenisem warto wybierać dość miękkie piłki. Takie modele nauczą początkującego odpowiednio uderzać rakietą czy kontrolować lot piłki. Miękka piłka powoduje również mniej kontuzji. Istnieje kilka rodzajów piłek. Amatorzy i początkujący powinni decydować się na piłki rekreacyjne. Gdy będą już grać jakiś czas i zauważą u siebie wyraźne postępy mogą wybrać piłki mistrzowskie. Natomiast profesjonaliści i zawodowcy korzystają z piłek profesjonalnych. Piłki tenisowe dzieli się również ze względu na nawierzchnię, do której są przystosowane, a także na piłki ciśnieniowe oraz bezciśnieniowe. Amatorzy, którzy nie planują regularnej gry i treningów zdecydowanie powinni wybrać piłki bezciśnieniowe, które przez długi czas nadają się do gry. Natomiast piłki ciśnieniowe zaczynają tracić ciśnienie zaraz po tym, jak zostaną wyjęte z opakowania. Należy nimi regularnie i często grać, gdyż dość szybko są do wymiany. Odpowiednio dobrana piłka zapewnia komfort podczas gry, dobrą zabawę i pozwala uniknąć kontuzji.

Strój i obuwie

Podczas uprawiania jakichkolwiek aktywności fizycznych nie bez znaczenia jest również strój zawodnika. Ubrania powinny być bardzo wygodne, muszą zapewniać swobodę ruchów i być dostosowane do temperatury otoczenia, w której odbywa się trening lub rozgrywa się mecz. Najważniejsze są jednak buty. Obuwie podczas gry w tenisa zapewnia szybkość i zwrotność, co jest niezwykle ważne dla graczy. Większość amatorów i początkujących zabiera na kort obuwie przeznaczone do biegania lub miejskie buty sportowe. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Obuwie przeznaczone do tenisa posiada odpowiednią podeszwę, która jest między innymi przystosowana do konkretnej nawierzchni, ale i doskonale zabezpiecza stopę przed kontuzjami i pozwala osiągnąć wysokie wyniki podczas gry.

Pozostałe wpisy