Łączna wartość

0.00zł

Jak liczyć punkty w tenisie ziemnym? To nie jest takie trudne!

04.08.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy

Na pierwszy rzut oka liczenie punktów w tenisie może wydawać się bardzo skomplikowane, w końcu w żadnym innym sporcie nie jest stosowany taki system punktacji. To jednak tylko pozory. Wystarczy poświęcić trochę czasu na jego poznanie, aby stał się on zrozumiały i oczywisty. Wyjaśniamy najważniejsze zasady, ile gemów na set, ile jest setów w tenisie, co to tie break tenis itd.?

Zasady gry w tenisa ziemnego

Jak wyglądają zasady gry w tenisa ziemnego? Mecz może odbywać się na różnych nawierzchniach (mączce, twardej, trawiastej lub dywanowej), a gra może być rozegrana między 2 osobami (singiel) lub 4 osobami (debel). Natomiast wielkość kortu jest zależna od tego, ile osób uczestniczy w danych zawodach. W przypadku gry między dwoma zawodnikami długość wynosi 23,77 m, zaś szerokość 8,23 m. Natomiast w przypadku gry podwójnej - długość to również 23,77 m, zaś szerokość 10,97 m. Faktyczna wielkość kortu jest wyznaczona przez białe linie, które ograniczają jego powierzchnię do wymiarów 6,40 m na 4,12 m.

Punktacja w tenisie ziemny

Jeśli chodzi o tenis, zasady wydają się skomplikowane, ale wystarczy się z nimi zapoznać, aby szybko połapać, o co tak właściwie chodzi w grze. Podstawą naliczania punktów jest wygrana piłka. Zawodnik musi zdobyć 4 punkty, aby wygrać gema (przy czym musi mieć co najmniej 2 punkty przewagi nad swoim przeciwnikiem). Natomiast wygrane gemy składają się na seta. Pierwsza wygrana piłka oznacza 15, druga 30, trzecia 40, a kolejna to już gem. Set polega na zdobyciu 6 bądź 7 gemów. Aby wygrać gem, trzeba należy zdobyć 4 punkty, zaś 6 wygranych gemów daje wygranie seta. Należy zauważyć, że gracz musi prowadzić co najmniej dwoma gemami. Wygrywa zaś ten zawodnik, który pierwszy zdobędzie dwa sety.

Ile trwa mecz tenisa?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile trwa mecz tenisa ziemnego. W zależności od ilości setów rozgrywka może trwać od około 1,5 godziny do nawet 4 czy 5 godzin, jeśli podczas meczu mamy do czynienia z licznymi tie breakami i gracze przeciągają spotkanie do aż 5 setów.

Tenis - zasady najważniejsze

Tie break tenis - co to jest?

Tie break tenis to końcówka partii - całego seta zdobywa ten zawodnik, który zdobędzie siedem punktów i minimum dwa punkty przewagi nad przeciwnikiem. Gra toczy się dopóki nie uzyska się tych 2 punktów przewagi. Wynik tie-breaku zapisuje się w nawiasach np. 6:4, 7:6 (8).

Ile punktów można zdobyć podczas gry?

Podczas zawodów należy zdobyć 4 punkty minimum, aby zdobyć gem, z zastrzeżeniem, że należy zdobyć dwa punkty przewagi nad przeciwnikiem.

Ile gemów ma set?

Jeden gem składa się z minimum 4 punktów (przewaga nad przeciwnikiem musi wynieść 2 punkty), zaś minimum 6 gemów pozwala uzyskać set.

Ile jest setów w tenisie?

Set składa się z minimum 6 gemów, każdy z nich tworzy minimum 4 punkty. Wygrywa ten zawodnik, który zdobywa dwa sety.

Sklep ze sprzętem do tenisa

Aby osiągać wysokie wyniki w tenisie należy nauczyć się zasad gry, a następnie regularnie trenować. Nie bez znaczenia jest wybór miejsca do nauki tenisa, ale i sprzęt do gry. Nasz sklep tenisowy zapewnia wytrzymałe i cenione produkty najważniejszych na świecie marek, które wyraźnie pozwalają na poprawę wyników.