Mój koszyk

0

Łączna wartość

0.00zł

Jaka nawierzchnia kortu będzie dla Ciebie idealna?

18.03.2022 DoTenisa.pl Centrum wiedzy

Wyróżnia się trzy podstawowe typy nawierzchni kortów tenisowych, a każda z nich posiada inne właściwości. Rodzaj kortu tenisowego ma wpływ na wiele elementów gry, takich jak odbicie piłki i szybkość. Należy także zauważyć, że różnice występują między grą w hali oraz na wolnym powietrzu, sporo zależy od panującej temperatury. Ciśnienie w piłce zmienia się, co za tym idzie zmieniają się jej właściwości.

Na jakim korcie najlepiej grać?

Każda nawierzchnia cechuje się innymi właściwościami, tym samym każda z nich przypadnie do gustu różnym osobom. Warto zapoznać się z cechami najpopularniejszych kortów, co pozwoli dobrać najbardziej odpowiedni typ do gry. Warto również zainwestować w dobry sprzęt, taki jak rakiety, piłki czy buty. Szczególną uwagę należy poświęcić obuwiu - należy wybierać buty przystosowane do danej nawierzchni, czyli najlepiej kupować: buty do tenisa ziemnego (męskie, żeńskie, dziecięce), buty na nawierzchnię twardą lub obuwie uniwersalne itp. W zależności od kortu wybieramy obuwie z podeszwą uniwersalną (multicourt), na mączkę (CLAY) lub do hali (indoor).

Nawierzchnia twarda (Hard)

Twardy kort (and. Hard) charakteryzuje się szybką grą lub średnio szybką, co ma związek z gładkością tej nawierzchni, oraz średnio wysokim lub szybkim odbiciem piłki. Nawierzchnia ta jest wykonana z asfaltu, betonu i akrylu. Piłka na korcie twardym napotyka większe tarcie niż w przypadku kortu trawiastego, ale na mniejsze niż w przypadku kortu ziemnego. Z tego powodu tempo gry na takiej nawierzchni jest szybsze niż na kortach ziemnych. Wymiany piłek mogą być zarówno długie, jak i krótkie. Należy pamiętać, że twarda nawierzchnia jest niebezpieczna dla stawów - na urazy narażone są najbardziej kolana oraz kostki u nóg. Znacznie łatwiej tutaj o kontuzję niż na kortach ziemnych. Jaka osoba powinna grać na kortach twardych? Taki zawodnik powinien być silny i posiadać dobry serwis. Bardzo istotna na tej nawierzchni jest również praca nóg, gdyż nie ma na niej możliwości stosowania wślizgów. Gracz powinien stosować tutaj długie zamachy i działać szybko. Taki kort występuje przede wszystkim w Ameryce Północnej, Australii i Azji - rozgrywa się na nim m.in. US Open i Australian Open.

Nawierzchnia ceglasta (Clay)

Korty ceglaste określa się również jako ziemne. Uważa się, że to najwolniejsza nawierzchnia tenisowa. Ponadto ma ona pomarańczowy kolor, choć w USA może mieć również kolor szary lub zielony. Znajduje się przede wszystkim w Ameryce Południowej i Europie. Piłka na tej nawierzchni można wytracać nawet ponad 40% swojej szybkości. Dzieje się tak ze względu na to, że po zetknięciu z nawierzchnią piłka zakopuje się w pylistej warstwie i w ten sposób traci prędkość. Korty ziemne cechują się również wysokim kozłem piłki. Rozgrywka na takim korcie charakteryzuje się długimi wymianami z końcowej linii. Mecze rozgrywane na mączce są długie i bardzo męczące. Jak na każdej nawierzchi siła uderzenia oraz warunki fizyczne zawodnika odgrywają pewną rolę. Kluczowa jest natomiast rotacja i regularność przebijania piłki. Ważna jest również pomysłowość gracza. Mączka umożliwia ślizganie się do piłki, jednak warto pamiętać, że to inny rodzaj wślizgu niż na sztucznej trawie, dlatego też warto ten element przećwiczyć na treningu. Na nawierzchni tego rodzaju najlepiej stosować specjalnie przystosowane buty do tenisa ziemnego (męskie, żeńskie lub dziecięce), mogą być oznaczone słowem CLAY.

Nawierzchnia trawiasta (Grass)

Kort trawiasty jest najszybszą nawierzchnią do gry w tenisa. Z takimi rozwiązaniami można się spotkać w Wielkiej Brytanii, USA i Australii. Piłka po kontakcie z trawią nabiera mocnego poślizgu, a jej kozioł jest niski z powodu mniejszego tarcia. To idealny kort dla osób nastawionych na grę ofensywną, czyli o silnym serwisie i szybkim dojściu do siatki. Tacy zawodnicy kończą zwykle akcję w dwóch odbiciach. Kiedyś ten styl (serve and volley) był niezwykle popularny wśród czołowych zawodników. Trawa na takiej nawierzchni może być naturalna lub sztuczna. Naturalna trawa zwykle przeciera się przy liniach końcowych. Kort ten wymaga refleksu i wyczucia, gdyż piłka często odbija się w niekontrolowany sposób, a po deszczu robi się ślisko.

Podsumowując, każda nawierzchnia posiada charakterystyczne dla siebie właściwości, które odpowiadają osobom o różnej sile i szybkości. Najlepszy kort dla siebie należy dobrać biorąc pod uwagę swoje umiejętności. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie do gry, które jest przeznaczone na dany kort, jak na przykład buty do tenisa ziemnego (męskie, żeńskie lub dziecięce) czy obuwie na twardą nawierzchnię. Jeśli gramy na różnych nawierzchniach i w hali można zdecydować się na buty uniwersalne.

Pozostałe wpisy